Germán morzsák I.
Új fejezetsorozatként rövid, de érdekes összefüggéseket fogunk vizsgálni a germán nyelvek kapcsán, egymáshoz- vagy legtöbb esetben a némethez viszonyított viselkedésük kapcsán! Egy kis számmisztika:
Új fejezetsorozatként rövid, de érdekes összefüggéseket fogunk vizsgálni a germán nyelvek kapcsán, egymáshoz- vagy legtöbb esetben a némethez viszonyított viselkedésük kapcsán! Egy kis számmisztika:
Sok mindenről tudnék írni és tudom, hogy rengeteg témának várjátok is a folytatását, például a Skandináv mitológia következő részét, KRESZ Németországban, különbségek rovat legújabb része stb. Viszont egy ma egy számomra kedves nyelvről szeretnék említést tenni, bevezetést írni hozzá. Ez pedig a norvég.
Üdvözöllek. Ha német, akkor tanulás, ha tanulás akkor új iránti vágy, azaz ez itt ismételten a némethiány csillapító. A feltételes jelent (Konjunktiv Präteritum) és feltételes múltat (Konjunktiv Plusquamperfekt) a kijelentő módban lévő alakjaikból képezzük, az ,,-e" módjel, és, ahol lehet, Umlaut segítségével. Normál esetben. Csakhogy a...
Bár azt mondjuk, hogy két istenhit létezik: monoteizmus (egy istenhit) és politeizmus (több istenhit), mégis arra a következtetésre kell jutnunk, hogy ez utóbbi esetén is, ha nem is csak egy istenben hisznek feltétlenül, de mindig van egy vezér alak. Nevezzük Zeusznak, Jupiternek, vagy Odinnak, de mindig van egy vezér, egy főisten, aki kiemelkedik...
Üdvözlök mindenkit ez itt ismét a némethiány csillapító. A kötőmód, azaz a ,,Konjunktiv" igeidőrendszere azért is érdekes, mert mindig csak a bonyolult múlt időt tudjuk bent használni. Miért van ez? Az ,,Indikativ", vagyis kijelentő módban használt múlt időkből egyet, az elbeszélő múltat ebben a kötőmódban jelenként (!) használjuk, amikor is egy...
A világ első háborúja a skandináv mitológiában kétpólusú. Azért kezdem innen, hogy továbbra is érdekes ez, hiszen az első részre és előzményekre építkezve, itt is több történet létezik erről. Azért kétpólusú, mert szembemennek egymással.
Eljött ismét a némethiány csillapító. Egy korábbi bejegyzésben tisztáztuk, hogy nincs nehéz nyelv, hanem attól függ, ki tanulja. Egy spanyolnak könnyebb olaszt tanulni, mint egy japánnak. De egy japán könnyebben tanulja meg a mandarint, mint egy magyar. Mi magyarok mégis nehezen tanulunk és lassan minden idegen nyelvet. Hogy van ez?
A német logikán túl, vagy lehet, hogy azon belül és annak hatására, el kell és lehet mondani, miért érdekes és miért szép igazán a német nyelv. Mert mindenre ad választ. Az összefüggések tömkelege megtalálható benne.
Ismét itt van a némethiány csillapító, témánk ismét a múlt, de ezúttal a régmúlt. A kijelentő mód, azaz a hat alapigeidőt tartalmazó igemód utolsó igeideje következik, a régmúlt. Sok nevet visel az igeidő, a leggyakoribb elnevezése a latin eredetű Plusquamperfekt, de él a német Vorvergangenheit és Präteritumperfekt elnevezése is.
Sokan kérdezhetitek, miért foglalkozom egyáltalán egy német blogon az irodalommal, a történelemmel, mitológiával, főleg most a skandináv mitológiával. Nos, egyrészt azért, mert érdekel, természetesen, de ez nem feltétlenül kielégítő válasz. Másrészt, mert én legtöbb esetben egységes germán nyelvek családjaként tekintek ezekre a csodákra. A mai...