Befejezett jelen idő

2022.01.25

Das Perfekt - A befejezett jelen

A német nyelv 3 múlt idejéből az egyiket kiragadva akár elég is lenne, hogy tudjunk múltban beszélni, hiszen a Perfekt a leggyakoribb. Olyan múltban történt események elmondására használjuk, melyek lezajlottak, de a jelenre még kihatással vannak. Mit jelent ez? Nehéz megmondani, mit jelent, hogy lezárult valami. Szerintem könnyebb megérteni a használatát abból kiindulva, hogy a latinban ez a múlt idő ,,valakinek van valamije megcsinálva" jelentésű igei körülírás volt: HABEO CABALLU(M) COMPARĀTU(M) ,,Van egy lovam megvásárolt.", azaz: ,,vettem egy lovat.'' (tehát már van pacim).

A Perfekt másik neve: Perfektpräsens


Fontos, hogy összetett igeidőről van szó, ami annyit tesz, hogy kell legyen minimum egy segédigém, amivel egyeztetek, személyt, számot, majd később igeidőt és igemódot is, valamint egy olyan igealak is kell, ami a jelentést hordozza, hiszen a segédigének itt NINCS jelentése. Na, akkor most csak úgy mondanám, hogy a befejezett jelenben kapásból kettő segédige van. Szerencsére, mindegyiket tudjuk, mert ezek a ,,sein", illetve ,,haben'' igék. Ahogy a jelen idő igeragozásánál is mondtam, ez a 2 főige a németben. De ez még nem elég egy múlt idő képzéséhez. Ugyanis a 2 segédige mellé jönnek a ,,Partizip Perfekt" alakok, azaz a befejezett melléknévi igenevek, amik a jelentést hordozzák majd. Ezek többféleképpen fordulhatnak elő.

Három nagy igei csoport van: gyenge, erős, vegyes.

Ezeket belül: ,,normális igék", elváló igekötős igék, illetve el nem való igekötős igék.

Valamint még egy kis csoport, ami csak a gyenge igéken belül van: ,,-ieren" végű igék.

Hogyan képezzük a múlt idős alakokat? Ha a hangsúly a legelső szótagon van, az adott igére ,,ge-" előtagot teszünk. Attól függően, hogy erős vagy gyenge, egy fix véget is kap az adott ige.


I. Csoport

Gyenge igék

A) ,,normale Verben''

Pl.: lernen

Gyenge igék, mind olyanok, amik később kerültek be a nyelvbe. Közös tulajdonságuk, hogy MIND ,,-t'' ragot kap. Hogyan? Levágom az igéről az ,,-en" véget, helyére odateszem a ,,-t'' ragot. De ez még nem elég, hiszen, ahol az elején hangsúlyos az ige, ott ,,ge-'' előképzőt is kap az ige.

Tehát ezek alapján:lernen - - - > ge-lern-t - - - > gelernt

B) elváló igekötős igék

A németben ezeket az elöljáró szavakkal képezzük. Ha elválik az igekötő, akkor jelen időben a mondat végére megy. Perfektben megmarad egyben, csak az igekötő és ige múlt idős alakja közé megy egy ,,ge-" előtag. Gyenge igék esetében itt is marad a ,,-t'' végződés.

Először jelenben: abschicken (elküldeni)

Ich schicke den Brief ab. (Elküldöm a levelet.)

Látható az ab elöljáró a mondat végére vándorolt.

Perfekt alak: ab-ge-schick-t - - - > abgeschickt

C) el NEM való igekötős ige

Minden olyan ige, aminek az elején nincs hangsúly. Ilyenek a be-, zer-, empf-, ent-, ver-, ge-, miss-, er- kezdetű igék. Ezek nem kapnak ,,ge-" előtagot, csak ,,-t" ragot, ha gyenge ige.

Pl. : besuchen (meglátogatni)

Perfekt: besuch-t - - - > besucht

D) - ieren végű igék

Ezek az igék szintén nem kapnak ,,ge-" előtagot és mindegyik gyenge, latin eredetű. Pl. : studieren (egyetemen tanulni) ,,szorgalmatoskodni" latinul szó szerint.

Perfekt: studiert

Apró megjegyzés: minden ige, ami jönni fog még a német nyelvbe, mind gyenge ige lesz.


 II. Csoport

Erős igék

Az erős igék évszázadok óta a német nyelv szerves részét képezik. Ezáltal nem tűnt el az ,,-en'' vég, mindegyik így végződik. Azonban a játék nem ér itt véget, mert sokuk a jelen időhöz hasonlóan tőhangot is vált.

A) ,,normale Verben''

Szintén ,,ge-'' előtag jön az igéhez, ha a hangsúly a legelső szótagon van, és mindegyik erős ige ,,-en'' végű.

Pl.: trinken (inni)

Ugye mondtam, hogy a többség tőhangot is vált, jelen esetben ,,u'' lesz: trinken - - - > ge-trunk-en - - - > getrunken

B) elváló igekötős igék

A szabály ugyanaz, mint a gyengéknél, csak erősen fog végződni az ige, illetve sokszor tőhangot is vált.

Pl.: anrufen (felhívni)

jelen idő: Ich rufe dich an. (Felhívlak.)

Perfekt: an-ge-ruf-en- - - -> angerufen

C) el NEM váló igekötős igék

Szintén azok az igekötők, amik a gyengéknél se válnak el, csak erős véget kapnak, illetve sokszor váltanak tőhangot is.

Pl. verschwinden (eltűnni)

Perfekt: verschwund-en - - - -> verschwunden


III. Csoport

Vegyes igék. Körülbelül 20-25 darab ilyen ige van. A gyenge és erős igék tulajdonságait kapják meg. Szinte mindegyik ,,a'' tőhangú, kivéve 4 módbeli segédigét, és a wissen igét. Mindegyik gyengén végződik, valamint ,,ge-'' előtagot is kaphat.

Pl. bringen (hozni): ge-brach-t - - - -> gebracht


Most, hogy tisztában vagyunk ezekkel, kérlek jegyezzük meg, hogy ezek fix alakok, NEM ragozom őket. Na, jó, de akkor hogyan képzem velük a múltat, hiszen tisztáztuk, hogy a német nem angol és ragoz minden igeidőben. Így van, mindazonáltal a Perfekt összetett múlt, azaz segédigén mutatja meg a ragot, és az ige eredeti jelentését hordozó ,,Partizip Perfekt" alakok, amik a mondat végén vannak, adják a tartalmát a mondatnak. Ugyanis a segédige nem jelent itt semmit, csak személyt, számot jelöl, mint írtam. Hogy épül fel egy német Perfekt mondat?

A 2. Helyen ragozom a segédigét és a mondat legvégén a ,,Partizip Perfekt" alakokat teszem.

Ich BIN in das Kinos GEGANGEN. (Elmentem a moziba.)

Kérdőszórend esetén is a segédigét ragozom: HABT ihr das Frühstück GEGESSEN? (Megettétek a reggelit?)

Na, jó, ez zavaros, mikor melyik segédige kell? Nos, a ,,sein'' igét ragozzuk, ha mozgás, állapotváltozás van. (menni, ugrani, bealudni, meghalni, eltűnni, történni, futni stb.) Az összes többi (enni, inni, aludni, lőni, írni, sütni, nézni, hallani stb.) esetében pedig, beleértve a személytelen igéket (pl: es gibt szerkezet) mind ,,haben'' igével ragozódnak. NEM FÜGG továbbá a segédige attól, hogy gyenge, erős vagy vegyes-e a főnév, mindegyik fajta lehet mindegyik segédigével.

Viszont van pár ige, ami lehet mindegyik segédigével, csak mást jelent. Pár ilyen példa: schwimmen, fahren, fliegen, passieren, segeln, tanzen.

Nézzünk példát, mi a különbség, és mikor melyik:

Ich HABE heute viel GEFAHREN. (Ma sokat vezettem.)

Ich BIN heute nach Berlin GEFAHREN. (Ma sokat utaztam.)

Ilyenkor, mikor 2 ige van ,,haben'' igét használok, ha a cselekvést hangsúlyozom. Első mondatban látszik is, hogy akkor én ,,vezettem", a cselekvést én magam végeztem .Ha irányt, célt hangsúlyozok, akkor pedig a ,,sein'' igén van a hangsúly. Minden esetre egy adott igét MINDIG a segédigével érdemes tanulni, amit ,,h." vagy ,,i." jelzéssel látunk a szótárban ez a ,,hat" és ,,ist" rövidítve, ugyanis a latin nyelvben is az E/3. alakú igeragozás volt a domináns, a németben is így maradt meg. Persze a Perfekt múlt idő ennél jóval több. Lesz még bejegyzés róla, egyszerre ennyi elég vele kapcsolatban.