de-Skandináv Mitológia - IV. rész (Valhöll (Valhalla), avagy a holtak csarnoka)

27.08.2024

Az előző részt Odin bölcsességének szenteltük. Ez a fejezet az egyik kedvencem viszont, talán az egyik legizgalmasabb is. Említés szintjén előkerült, mi is az a Valhalla. Itt az ideje, hogy kibontsuk. Még mielőtt azonban nekiesnék, szeretnék emlékeztetni mindenkit arra, hogy a kereszténység igyekezett mindent megsemmisíteni, amit csak az északi mitológiáról tudni lehet. Így nincsenek pontos tények és megfogalmazások, helyenként így is, úgy is, amúgy is és emígy is lehet olvasni, főleg erről a fejezetről. Így olvassuk a fejezetet!

Mi az a Valhalla? Röviden, egy grandiózus csarnok, 540 ajtóval. Egy ajtón pedig egyszerre 800 harcos léphet be. Tehát nem valami keskeny bejárat ez. És ez csak egy ajtó az ötszáznegyvenből.

Valhalla
Valhalla

Érdemes azzal kezdeni, hogyan lehet bekerülni, bejutni a nemes holtak otthonába, a Valhalla csarnokába!

Az első és legfőbb kitétel - hősi halál által

Odin, bár leereszkedik az emberek közé, ő az, aki megismerteti velük a háborúval járó szörnyűségeket, a szenvedést és az ezzel járó minden gyötrelmet. Így a harcosok és vikingek is neki köszönhették elsősorban a háborút. Ezt ne úgy értelmezzük, hogy az ő nézőpontjukból rosszul érintette ez őket! Ez érdekes lehet a mi, mai gondolkodásunkkal, de öröm markolt a szívükbe emiatt Odin felé.

A vikingek (északi harcos törzs) vezetőjének kísérete volt, ahová megtiszteltetés volt bekerülni. Lényegében a mai szóval élve ,,elnöki testőrség". Ezen harcosok, miután meghaltak, a törzsvezért már nem tudták többé követni. Ám haláluk után, a másvilágon, pontosabban másik világon, továbbra is szándékukban állt követni és megvédeni valakit. Ezt Odin, mindenek atyja személyében találták meg. De csak akkor kerülhetnek oda, ha haláluk olyan, amire a mindenek atyja is azt mondja, hogy magához szólítja a harcosokat. Innentől fogva ők lesznek az Einherjar (ájnherjár) -> egyedüli harcosok, egyedül harcolók (sokféleképpen lehet fordítani) azaz, Odin bajnokai.

Valhalla kinézetéről az előbb tettem említést, a csarnok tetejét lándzsák övezik, pontosabban, azokból rakták ki. Található itt még egy kecske, név szerint Heiðrún (Hájdrún), aki Laerad (lérád) leveleiből táplálkozik. Szerepe ennek a kedves kis állatnak, hogy tőgyéből mézsör fakad. Azért ez mégis csak prémium minőség. Itt található még egy vadkan, akit Saehrimnir (zérimnir) néven ismer a ,,jónép". Ő érdekes élettel, életcéllal rendelkezik, minden nap megölik, megeszik, majd nap végén feléled. Tehát vadhúst és innivalót is ad a csarnok Odin bajnokainak. Nem tudni, mióta van ez így, de feltételezhető, hogy mivel az Einherjar az idők kezdete óta elesett harcosok összefoglaló neve, akik a Valhalla gigászi csarnokába kerültek, ezen mód a kecskénk és vadkanunk is azóta lehet itt.


Az Einherjar

Katonái vegyesek, az egész világból elesett és arra méltó harcosok kerültek ide. Tehát nem csak egy törzs vagy nép, hanem minden nemzet erős, háborúban elesett harcosa ide került. Tévesen a vikingeket szokták csak a Valhalla csarnokával egy kalap alá venni, talán azért, mert ők akartak mindenáron harc útján a csarnokba kerülni, de az alapfelfogás szerint, aki méltó harcos, az idők kezdete óta bebocsájtást nyert a Valhallába. Magyarul Odin bajnokai nem a vikingek voltak. Spoiler alert: Tervezek egy menüpontot csak a vikingekről írni. Spoiler alert vége. Odin bajnokai tehát vegyes társaság és, ahogy minden nap enni-, innivaló van a Valhalla büféjében, úgy ezek az egyedüli harcosok is minden egyes nap megküzdenek egymással. Az sincs említve, miképpen csak férfiak lennének ezek, a vikingek között is harcoltak nők, lásd a Netflix rajzfilm sorozatot. Tehát emberek és nem csak férfiak, hanem nők is voltak. És, mivel mindenki egyesével küzd, a hadsereg fele meghal. A küzdelem végén, akik meghaltak, Odin parancsára életre kelnek. Edzésben tartja a nagyfőnök a seregét, az biztos! Miután megtörtént a hadd el hadd, a csarnokban óriási lakomát rendeztek.


A csörte utáni lakomán az asztalfő nem más, mint Odin, akinek vállán a két, az előző fejezetben már említett, hollója ült, akik szeretik a vadkanhúst. Mindenek atyja bár nem eszik egy falatot se, olyan ivása van, mint a halnak és, mivel jó a huzatja, vedeli is a sört. Mindazonáltal Odin lábánál is voltak állatok, méghozzá két saját farkasa, Freki (kapzsi) és Geri (telhetetlen), akik szintén a hollókhoz hasonlóan esznek. Csak nem a vadkanból, hanem az elesettek testéből. Ez táplálta Odint, az elhullott katonák húsa. 


Valkyrök (valkűrök), avagy hogy is válhat valaki Odin harcosává?

A háború egy csatájában, ha valaki túlélt, azt Odin kegyelme, ha meghalt, azt Odin kegyetlensége, árulása sújtotta. A csata végeztével Odin lányai, az angyalokra hasonlító Valkyrök. Ők válogatják ki apjuk parancsára, ki mehet a Valhallába és kit kell megölni. Ezen a ponton vagy forráshiányi okokból, vagy a mitológia összekuszálódott, de a lényeg, hogy a Nornák, akik minden élő sorsáról -beleértve az embereket- is döntenek és megírják végzetüket, itt Odin által lényegében felülíratik. A probléma ezzel az, hogy a Nornák jóslatait semmi és senki nem bírálhatja, változtathatja meg.


A berserkerek

A berserker egy olyan harcos réteg neve, akik állati bundát, legtöbbször farkas, esetleg medvebundát hordoztak magukon. A medve a germán mitológiában külön figuraként nem jelenik meg. De Thor vagy Odin egyik állatalakjaként igen. Valamint szimbolikus, hiszen a berserkerek transzcendens rituálékat végeztek a csata előtt. Tehát a medve szimbólum, egy erős jelkép, de nem egy szereplő a skandináv mitológiában. Két leírás létezik a berserkerek életéről tetteikről:

I.
Csapatban jártak és mindig a harcok, párbajok lehetőségeit keresték. Asszonyokért, rabszolgákért párbajoztak emberek ellen.

II.
A csata első sorában álló, elpusztíthatatlan izomtömegek, akiket földi tűz nem tud elpusztítani.

Úgy vélték, minél dicsőbb a haláluk, annál nagyobb esély van arra, hogy Odin kegyét elnyerjék. Mivel a Valhöll-be való jutás feltétele annyi, hogy halj meg háborúban és Odin kegyébe fogad, nehéz felfogni, miért akartak a berserkerek dicsőséges halált halni a csatamezőn. Ezt több forrás is kitárgyalja, azzal magyarázza, hogy talán az idők során megváltoztak a feltételek, ki, hogy és mikor kerülhet a Valhalla csarnokába, ahol is csatlakoznak Odin seregéhez, és amely sereg az As isteneket a ragnarök idején segíteni fogják.