Érdekes kiemelés

2022.05.26

A német nyelvben 5 szórend van. Ezek közül szerintem egyik sem különösebben nehéz, viszont az egyik szórend, ami fejtörést okozhat nekünk, az nem más, mint a: kiemelés. Na, most ennél a szórendnél korábban is tettem egy olyan említést, hogy vigyázzunk vele, mert hiába több szó foglalja el az első helyet, ha az a mondatban csak egy helynek számít. 12 szót írtunk az első helyre akkor, de mégis csak egy időhatározónak számított a mondatban. Arról is beszéltünk, hogy mindent ki lehet emelni büntetlenül, kivéve a ragozott igét, múlt idő esetében pedig a ,,Partizip Perfekt" alakot nem. Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán soha nem lehet odatenni, hanem azt, hogy merőben mást jelent a mondat.

Esse ich viele Gemüse. - Sok zöldséget eszek ám./ Enni eszek zöldséget.

A mondatban ilyenkor kiemeljük, hogy esszük azt a zöldséget és nem turmixként isszuk például, tehát a cselekvés plusz hangsúlyt kap. Sőt, az is benne van az értelmében, hogy zöldséget eszek sokat, mást, pl. gyümölcsöt vagy édességeket nem igazán.

Múlt idővel is egy példa:

Gelernt haben wir heute nicht. - Tanulni nem tanultunk ma.

Itt is benne van, hogy mást csináltunk tanulás helyett, beszélgettünk, kirándultunk stb.

Jövő idős példa:

Kochen werden wir dort nicht. - Főzni biztos, hogy nem fogunk ott.

Itt is mutatja a mondat, hogy bár főzni nem szeretnénk, lehet, hogy bevásárolni vagy mosogatni már igen. Jövő idővel már meglehetősen ritka a szerkezet.

Módbelivel is lehet ilyen mondatot, viszont azt még csak jelen idővel láttam eddig:

Lernen müsst ihr heute. - Tanulnotok kell ma.

Effektíve jelzi a mondat, hogy más dolguk viszont nincs. Felkiáltójel is lehet ilyenkor a mondat végén, viszont ezek általában kijelentő mondatok, mert a felszólítást máshogy képezzük, emlékszünk, ugye?! A lényeg, hogy ezzel a fajta kiemeléssel tessék vigyázni, mert, amíg egy határozót, tárgyat, állítmányhoz kapcsolódó mondatelemet emelünk ki, semmi problémánk nem származik, vagy származhat belőle, viszont, ha ragozott igét, esetleg segédige esetében ,,Infinitiv" alakot szeretnénk kiemelni, számolni kell vele és tudni, hogy a mondat már mást jelent!

Kiemelt kérdés

A kérdéseknél pedig olyat lehet csinálni, ha ki akarunk valamit hangsúlyozni, hogy nem fordítjuk meg a szórendet, hanem marad egyenes szórendben, természetesen szövegkörnyezet függvényében lehet ezt megcsinálni. Az ilyen mondatok kifejezhetnek meglepődést, kételkedést.

Du bist verrückt? - Megbolondultál?

Er ist wirklich gestorben?! - Tényleg meghalt?!

Ihr werdet ziehen? - El fogtok költözni?