Haladók gyakori hibái
Az előző cikkben a kezdők általános problémáiról esett pár szó. Nézzünk most egy olyan típushiba sorozatot, ami ugyan felelhető az alapoknál is, de jellemzőbb, hogy gyakorlottabb haladósoknál kerül elő.

I. Számolni úgyis tudok
Nem olvasod ki a számot a szövegben csak ránézel, vagy kiejted, de magyarul. Súlyos hiba! Ezzel azt fogod elérni, hogy nem fogsz tudni számot mondani, vagy kihallani egy hallásértésből. Főleg, hogy a német máshogy képezi a sima számokat és az évszámokat. Tessék mindig kiolvasni, ha kell többször is hangosan a számokat egy szövegben, mert nem azon fogsz akkor gondolkozni, egy ,,Hörverstehen" után, hogy: ,,Mi is volt az az évszám?"
II. Nem hagysz időt
Egy kicsit fejlődtél, B1 szinten leszel körülbelül, mikor azt veszed észre, hogy elkezdesz tudni tényleg beszélni, nem csak tőmondatokban, hogy ,,Én lenni Pista. Én tanulni német. Én szeretni ezt a nyelvet.", hanem azt fogod mondani már, hogy: ,,Pista vagyok és németet tanulok, mert szeretem ezt a nyelvet."
Hogyan épül föl egy tökéletes német nyelvtanulás?
- 500 Gramm Wortschatz (szókincs)
- 300 Gramm Grammatik (nyelvtan)
- Eine Dose Aussprache (egy doboz kiejtés)
- Eine Portion Lernfreunde (egy adag tanulótárs)
- Eine Prise Kulturverständnis (egy csipet kulturális megértés)
Vermische alle Zutaten gut und lasse sie wenige Monate leicht kochen. Fertig ist unser perfektes Deutsch!
Keverjük jól össze a hozzávalókat és hagyjuk pár hónapig lazán főni. Kész a tökéletes németünk!
Mi a legfontosabb ebből? Valóban a szókincs. Megtárgyaltunk, anélkül semmi nem megy. Viszont! A nyelvtan adja mindennek az igazi alapját, hisz azzal ha akarom, ha nem, jön a szókincs, a logika megértése, hibák kiküszöbölése.
Viszont, magamról tudom, hogy hamar és könnyen át lehet esni a ló túloldalára. Én annak idején elhatároztam, minden nap fogok tanulni egy nyelvtani részt, és minél előbb alkalmazni, ez a könnyebb dolgoknál ment is, viszont a nehezebb nyelvtani részek, mint a passzív szerkezet, akadtak gondjaim először, és sokszor kaptam fejmosást órán, ha nem tudom, hogyan kell használni, ne használjam még. Tehát figyeljünk arra, hogy a kevesebb valóban néha több! Ne próbálj meg mindig minden szót érteni, mert akkor, amit tudsz, megy a süllyesztőbe, hisz az adott pillanatban csak arra fogsz akkor koncentrálni, amit éppen nem tudsz.
III. Csak egyféleképpen fejezed ki magad
Ez ugye előkerült az előző rovatban is. Mindazonáltal kezdő szinten egy nyelvtanuló még annak örül, ha sikerül nagyjából megértetni magát, nem feltétlenül keres társaságot, hogy beszéljen, mert még nem menne sokra a tudásával. Ellenben egy B1-B2 szinten már ,,eretnekségnek" számít nem kihasználni egy felkínálkozó lehetőséget! Ha ezt nem teszed meg, és csak egy sémát tanulsz meg, megragadsz egy szinten, ami még nem elég sem egy nyelvvizsgához, sem a mindennapi élet szintjéhez.
Lásd: ,,Wie geht es dir?" Ezt megtanultad órán. Esetleg a ,,Wie geht's (dir)?" alakját is. Viszont, ha úgy kérdezem, hogy ,,Wie läuft es bei dir?" Akkor már nem biztos, hogy rögtön tudsz asszociálni, hogy ez a ,,Hogy vagy/ Mi újság?" szinonimája úgymond, vagyis, kicsit szlengesen: ,,Hogy ityeg?" Ha módod van rá, nézz utána pár dolognak, hogy ne lepjen meg, ha nem is teljesen, de egy kicsit máshogy mondják.