Infinitiv Passiv

2022.06.11

A passzív szerkezet harmadik részét a módbelikkel folytatjuk. A módbeli segédigék kapcsán, mindig észrevehetünk valamit, ami más, mint az eddigiek. Így lesz ez most is. Miért ,,Infinitiv Passiv"? Azért, mert a ,,werden", ami a segédigéje a passzív szerkezetnek MINDEGYIK igeidőben RAGOZATLANUL fog előfordulni a mondat végén, helyét ragozott igeként az adott módbeli fogja átvenni a megfelelő igemódban, igeidőben, számban és személyben.

Aktiv: Er muss den Wagen volltanken. - Tele kell tankolnia az autót.

Passiv: Der Wagen muss vollgetankt werden. - Az autó tele kell tankoltasson.

Ismerős lehet a szerkezet képzése, ugyanis roppantmód hasonlít a jövő idős képzésre. Mindazonáltal itt, mivel módbelit, és nem ,,werden" igét ragozunk a második helyen, szó sincs jövő időről.

Nézzük a többi ismert igeidővel, hogyan képezzük a szerkezetet!

Először nézzük most kivételesen az elbeszélő múltat, mert szinte ugyanígy fog majd kinézni a mondat.

Aktiv: Er musste den Wagen volltanken. - Tele kellett tankolnia az autót.

Passiv: Der Wagen musste vollgetankt werden. - Az autó tele kellett tankoltasson.

Látható, hogy az igeidőt még mindig a segédigén mutatok, viszont, a jelentést hordozó igén nem változtatok, a ,,werden" ragozatlan alakja pedig szintén nem változik, ellenben nagyon lényeges a mondat végén fenntartott ottléte, ugyanis, ha hiányzik onnan, a mondat semmit sem jelent. A mondatvégi ,,werden" mutatja, hogy passzív szerkezetről beszélünk.


Perfekt múlt időnél már kicsit bonyolódik a helyzet. Hiszen aktívban is rendhagyó a képzése.

Aktiv: Er hat den Wagen volltanken müssen. - Tele kellett tankolnia az autót.

Passiv: Der Wagen hat vollgetankt werden müssen. - Az autó tele kellett tankoltasson.

Láthatom, hogy a ,,kettős Infinitiv" alak megmaradt, annak passzív esetében az első tagja MINDIG a ,,werden", a második, mondatot lezáró ,,Infinitiv" alak pedig az adott módbeli, jelen esetben a ,,müssen". Viszont, mivel itt a ,,müssen" a mondat végén szerepel, és a ,,werden" igét nem ragozhatjuk a második helyen, valami kell oda. Ez az egyetlen eset, mikor ,,haben" igét ragozunk, hiszen aktív esetén is ,,haben" igével képezzük a módbeli segédigéket. A jelentést hordozó ige változatlan marad mindezek ellenére, mindig. Bármit is csűrjünk-csavarjunk a mondaton, mindig particípium alakban van az az ige, ami a jelentést hozza.

Végül a jövő idő!

Amint láttuk, az elbeszélő múlt kísértetiesen hasonlított a jelen időhöz, akkor, itt a jövő idő kísértetiesen fog hasonlítani a befejezett jelen időhöz. Csak mi fog változni? Aki a német logikához egy picit már konyít, rávágja, hogy CSAK a segédige. A múltra utaló ,,haben" ige helyett a jövő időnek a segédigéjét, a ,,werden" igét ragozzuk. Ezáltal, akárcsak módbeli nélkül, itt is kettő ,,werden" ige lesz.

Aktiv: Er wird den Wagen volltanken müssen. - Tele kell majd tankolnia az autót.

Passiv: Der Wagen wird vollgetankt werden müssen. - Az autó tele kell majd tankoltasson.

Szerencsére az alapokon nyugszik a dolog magja, nem kell ,,voll új" dolgokat tanulni. A lényeg, amit meg kell jegyezni: Egy passzív mondat, mindig egy igével több, mint az aktív. Ha aktívban két ige volt, passzívban három lesz, és így tovább.