KRESZ különbségek Magyarországhoz képest I. (Ausztria)
A KRESZ mint általános mozaik szó főbb szabályai megegyeznek kb. minden európai országban, lásd: irányjelzési kötelezettségek, körforgalomban való haladás, vagy éppenséggel a jobb kéz -szabály, illetve a kanyarodás szabálya és így tovább. Az más kérdés, hogy ezeket hol, milyen mélységben tanítják és sajátítják el az autósok Magyarországon kívül. Amit el lehet mondani, hogy mi magyarok az utakon többségében agresszíven vezetünk, sajnos. Viszont az osztrákok vezetési stílusához (már csak a gyorsabb, drágább, ,,bikább" autók miatt is) nyugodtan felszámolhatunk még vagy egy olyan + 30%-ot a miénkhez képest, ami az agressziót illeti.
Ami pozitívum, hogy elfogadják a Magyarországon szerzett jogosítványt, így azt nem kell hitelesíttetni, átíratni, ellenben, ha főlakóhelyen vagyunk, kötelesek vagyunk egy hónapon belül átíratni magát a gépjárművet magyarról osztrákra. Ennek az átíratásnak a költsége 500-600 euró (2 éves). Ami nagyon nagy negatívum, hogy horribilis összegeket kell rá fizetni ezután, ebből a szempontból sokkal kedvezőbb a magyar, mert havonta 80-100 euró is lehet. Minél régebbi vagy környezetbarátabb az autó, annál kedvezőbb lehet ez az érték, ami biztos, hogy sokkal drágább, mint nálunk. Még egyszer: Ezt havonta. Éves szinten magyar viszonylatban 10000 és 15000 euró, azaz 3 és 7 millió forint között kell számolni, ha átíratjuk az autónkat.

De most nézzük azt, ami a jogszabályban is szerepel és különbözik. Miféle jogszabály? Nos, kedves Olvasóm, a KRESZ egy jogszabály, hiszen paragrafusok és jogi meghatározások tömkelege van benne. Nézzünk most viszont 5+1 különbséget, ami másabb nálunk, mint az osztrákoknál.
I. Az alkoholfogyasztás
A rettegett alkoholfogyasztási szabályok nálunk a gyalogosokra és a biciklisekre korlátozódik, a többi járműnél zéró tolerancia működik, hozzátéve, hogy a biciklisek sem lehetnek gödények, vezetésre alkalmas állapotban kell lenniük, tehát javasolnám, hogy ne igyunk! Az osztrákoknál ez a szám nem nulla, hanem 0.5 ezrelék. Mit jelent ez? Nullától egészen a 0.3-as ezrelékig tiszta tudatállapot van. 0.3-0.12-ig enyhe ittasság és csupán 0.5 ezrelékig húzhatjuk a húrt. Ez felett legyen bármennyi is az érték, 300 eurótól egészen 3700 (!) euróig is kaphatunk büntetést, ha rend éber őrei úgy ítélik meg, ami kb. egy átlagos német tanári bruttó fizetésnek felel meg. Tehát kint, ha nem bírod, igyál meg egy doboz sert, de ennyi. Ellenben, ha balesetet okoztál ugyanúgy zéró tolerancia lesz a jutalmunk.
II. A korlátozások(k)
Ha te is a magyar KRESZ alapján vezetsz az osztrákoknál, könnyen meglehet, hogy megütöd a bokád, mondjuk egy 70-es táblánál, amit ugyan követhet kereszteződés, mégsem oldja azt, hanem meg kell várni a 70-es feloldó- vagy lakott területet jelző táblát. Ellenkező esetben ismételten büntetésre számíthatsz, tehát a magyar KRESZ-től eltérően nem a kereszteződésre, hanem a feloldó táblára várunk. Ilyen még az előzni tilos, megállni és várakozni tilos, illetve megállni tilos táblák is. Figyeljünk arra, hogyha lakott területen belül 40-es, 60-as táblával találkozunk, csak akkor mehetünk többel, miután elhagytuk a lakott területet, ha arra megkaptunk a feloldó táblát, mert az a mérvadó.
III. Világítás
A miénktől szintén eltérő, hogy nappal nem kötelező a tompított fényszóró használata a gépkocsinkon, kizárólag a kerékpárosokra vonatkozik ez a szabály. A probléma, hogy itt bár az osztrák KRESZ az alkoholhoz hasonlóan engedékenyebb, vigyázzunk, mert nálunk meg ezért kaphatsz büntit. Éjjel viszont, csak úgy, mint nálunk, kötelező a világítás, minden járműnél.
IV. Téli gumi, nyári gumi
Ausztriában november 1-jén életbe lép a jogszabály, hogy a járműveken kötelező a téli gumi, vagy nyári gumi hólánccal az utakon. Utóbbi értelmetlen, mert azt csak akkor fogathatják el, ha az utat teljesen hó vagy jég fedi, ellenkező esetben roncsolhatja az utat. Április 1-jén szabadulhatunk meg először a téli gumiktól, amikortól is szabad a nyárit feltenni. Téli guminak minősül a 4 mm-mélyedésekkel rendelkező gumiabroncs. Az osztrákoknál keményebbek a telek, mint nálunk, és mivel a téli gumi puhább anyagból készült, nagyobb tapadást biztosít az utakon, mint a nyári, barázdáiba beleragad a hó és a tapadási-gördülési súrlódás mértéke is megnövekszik ezáltal, ellenben a meleg időben sokkal jobban kopik a keményebb anyagból készült nyárinál. Április környékén már 10-15 fok az átlag hőmérséklet, ilyenkor ajánlott már nyári gumit húzni az autónk ,,lábaira''.
V. Sebességek
A magyartól eltérően 90 helyett 100-al lehet haladni nem lakott területű közúton és gyorsforgalmi úton. Egyes gyorsforgalmi utakon 130 km/h is lehet a megengedett legnagyobb sebesség, ellenben ezek a gyorsforgalmi utak szinte mindig fizetősek. A többi úton hasonlóak a szabályok: lakott területen belül 50, autópályán 130 km/h a megengedett végsebesség. A magyar autópályákhoz hasonlóan, ugyanúgy az osztrák is fizetős, az éves matricával járunk a legjobban, 97 euróban fog fájni, ami jóval olcsóbb, mint nálunk és sokkal jobb minőségűek az autópályák, ugyanis nem foltoznak, hanem újrahúzzák az egészet. Nálunk az éves átszámítva 131 euró. Nem rossz.
+ 1 VI. A zebra
A zebra elméletileg ugyanúgy működik, mint nálunk, ellenben, amíg mi sokszor csak véletlenül állunk meg előtte, illetve sokszor csak udvariasságból engedjük át a gyalogosokat, a kijelölt gyalogos átkelőhelynél az osztrákoknál, ha csak valaki nem áll háttal a zebrának, mindig meg kell állni, ha valakit ott látunk.