Skandináv mitológia - V. rész (Kvasir, a skandináv Herkules)

2025.02.03

Amikor Asgard világa lángokban állt, a két háborúban lévő fél leült, hogy tárgyaljon egymással és a paktumot, saját nyálukkal, beleköpve az üstbe ,,pecsételték meg". Ennek eredményeképpen az Istenek által megszületett Kvasir , aki egy ember volt. Az által, hogy emberként isteni erővel bírt, és az istenek voltak a ,,teremtői", Kvasir lett a legbölcsebb, aki valaha élt. Ő egy félisten. Nem olyan értelemben, mint Herkules, akinek emberfeletti ereje volt, és bár nem volt buta, mindenkinél azért nem volt bölcsebb. Ebben a történetben a különleges képesség másra korlátozódik. Kvasir különleges volt. A szív és az elme benne egyesült, ezáltal mindenről tudott minden, bármit meglátott, rögtön átlátta, értelmezte, sőt még fel nem tett kérdésekre is adott választ, ami elég durva képessége volt. 

Az emberek sokat köszönhetnek neki, hiszen a világ ismeretit és a bölcsességeit megosztotta az emberekkel. Hálóval halászni tanítja őket, például. Kvasir egy napon felkerekedett és útnak vált, hogy meglátogassa mind a kilenc világot, hogy végtelen számú intelligencia-hányadosát mindenhol kamatoztathassa.

Hírnevet is szerzett ezzel a tudással hamar, ahol csak járt, vagy még nem járt, már híres volt. Keresték is mindenhol, sőt mentek is utána, csak azért, hogy feltehessék kérdéseiket neki a világról. Kvasir bölcsessége pedig nem ismert határokat. Azonban a mítosz szerint két törpe, Galar és Fjalar megölték, mert féltékenyek voltak a bölcsességére. De ne szaladjunk ennyire előre.

Kvasir
Kvasir

A törpék méltán híresek voltak a mitológiában arról, hogy csodálatos dolgokat csinálta. Kovácsolt és építettek, ahogy Galar és Fjalar is csodálatos dolgokat készítettek, de ez egyébként a törpéktől megszokott volt. Ők viszont nagy spílerek voltak, mert túl akartak tenni a többi törpe csodálatos készítményein, és el akarták készíteni a költészet italát. Miután kis kuckójukban felállítottak egy üstöt két kádat, felkerekedtek és találkoztak Kvasirral.

A két törpe közölte, hogy a threesome a kedvenc időtöltésü-.... akarom mondani, közölték vele, hogy nagyon bizalmas dologról van szó, ezt a kérdést az otthonukban kell feltegyék neki. Kvasir naív, skandináv Jézusként, velük megy, végül is logikus és érthető reakció ez a világ legbölcsebb egyénétől, hogy ilyennek bedől, na mindegy. Belép az ajtón és feltűnik neki a két kád és az üst. Megkérdi, mire vannak ezek ott, erre Galar gúnyosan megjegyzi, hogy nem vagy te olyan okos, ha még ennyit se tudsz. 

Ebben a pillanatban viszont a két törpe ledöbben, mert Kvasir ekképpen nyilatkozik:

,,Úgy vélem, ha okosak és gonoszak lennétek, megölnétek és a véremet a kádakban gyűjtenétek össze. Ezután finoman megmelegítenétek, mégpedig az üstöt használva, majd mézet kevernétek hozzá. Ezáltal létrejön a mézsör, ami ugyan fejébe száll annak, aki megissza, de költészettel ajándékozza meg. A tudás vére nem a gyilkosait fogja dicsőíteni, hanem azokat, akik a szavak erejével új világokat teremtenek. "

A két törpe annyira lesokkolódott, hogy Kvasir elrontotta a meglepetésüket, hogy fogták és bosszúból elvágták a gigáját. Majd pontosan úgy készült el az ital, ahogy Kvasir azt elmondta. És megszületett a Suttung-méz, vagyis a költészet mézsöre. A Suttung névre még visszatérünk.

Másnap az istenek kopogtatnak apraja falvában, ahol a félistent, a bölcset legutoljára látták. Kérdezték, hogy, na törpém, törpém, mondd meg nékem, mi lelte Kvasirt tegnap délben? De firnyákos kis törpék voltak ezek és azt a választ adták, hogy ő olyan okos volt, hogy belehalt a saját tudásába. Erre az istenek nem tudtak mit felelni, a félisten testét magukkal vitték Asgardba.

Az isteneknél a halál nem jelenti a szó szoros értelmében a végleges elmúlást. A törpéket meglátogatta a Jöttunheim világából származó Gilling és felesége, akinek a neve nem ismert, így legyen GallangGilling és Gallang meghívást kaptak a Kvasirt meggyilkoló törpéktől, ugyanis azok tartoztak a két óriásnak, és ezt az adósságot a költészet italával akarták annullálni. Legalábbis ez volt az ürügye a beszélgetésnek. Ám Gilling és Gallang Kvasirhoz hasonlóan törpék általi halált haltak. A költészet italát csak a törpék által kedvelt személyek kaphatták meg, és, mivel csak magukat kedvelték, ez egy egyirányú zsákutca volt. Ellenben, mivel ők folyamatosan fogyasztották az italt, magukat nagyon okosnak gondolták. Megalkották az első sagák (ejtsd: szaga), amik a skandináv mitológia ősmondái. Ezek egyike Gilling és Gallang halálát állította a középpontba. 

A két törpe híre a szeleket és hullámokat is átszőtte már, majd nem sokkal később Gilling fia is tudomást szerzett a sagáról. Egy reggel Galar és Fjalar egy csónakban ébredt, amit egy óriás evezett. Ő volt Suttung, aki Gilling fia volt. A törpék előtt két lehetőség állt fent: vagy meghalnak Suttung által, vagy kárpótolják őt. Nem nehéz kitalálni, hogy az agy mindig élni akar, így a törpék is a második lehetőséget választották. A költészet itala Suttung óriás birtokába került.

Huginn és Muninn, akik Odin hollói, minden hajnalban beszámolnak az istenek atyjának a kilenc világban történt dolgokról. Odin az isteneknek és magának akarta volna az italt, miután tudomást szerzett annak létezéséről. Odin felkerekedik egy fenőkővel és fúróval, majd első útja Suttung bátyjának földjéhez, Baugihoz (vagy Augi) és annak kilenc rabszolgájához vezeti. Odin megélezte a fenőkővel a földeken dolgozó rabszolgák kaszáit. Majd egymásnak uszította a szolgákat, akik megölték egymást.

Mikor 
Odin skandináv Mátyás királyként, álnéven (Bölverk) Bauginak bemutatkozott, az óriás már szomorkodott, mert szolgái megölték egymást, és ő nem tudta, miért. Felajánlotta Bölverk, hogy a szolgák helyett majd ő megteszi, amit meg kell, cserébe hadd igyon majd a testvére birtokában lévő költészet italából. Bár az alku megköttetett, de Suttung nem akart belemenni a dologba. Suttung korábban az italt a Hnitbjörg nevű hegybe rejtette, és leányára, Gunnlödre bízta.

Baugi és Bölverk felmásztak erre hegyre, majd Baugi lyukat fúrt a fúróval. Ezen a vájt lyukon keresztül, Odin megint átváltozott, most kígyóvá, majd beslisszant a lyukon keresztül a hegybe. Ott Odin Gunnlödöt elcsábítva 3 éjjel, 3 nap. Odin, hogy elérje célját, hízelegni próbált az óriás lánynak, hogyha engedi, hogy három kortyot ihasson a költészet söréből, a lányról minden egyes korty után olyan ódákat fog zengeni tőle, milyen gyönyörű a lány, hogy nem csak a szakálla lesz nedves, hanem a lány is. Nos, így is lett, három korty a költészet italából. Ám ez a három korty a fent említett két kád és üst tartalmát jelentette, Odin azért Odin, na, jó volt a huzatja. Majd Odin kiröhögte a lányt - mikor az éppen ráeszmélt volna arra, hogy átvágták a palánkon-, és sassá változva elvitte az italt az istenekhez. Suttung, mikor tudomást szerzett erről, szintén sasként nyomába volt Odinnak, Asgardban pedig várták érkezésüket már.

Odin
három előkészített kádba belehányta a mézsört. Suttung majdnem utolérte ekkor Odint, de a sörtől felfújódva, mindenek atyja, olyan segglevet eresztett az arcába, hogy azon űrgyűrűfütty következtében Suttung lemaradt, csoda, hogy bele nem halt. Innentől fogva, aki sagákat írt és sikeres költő lesz, abból a sörből ivott, amit Odin kihányt, aki pedig rossz költő volt, abból ivott, amit Suttung kapott. Finom. Végül tehát a bölcs Kvasir jóslata, miszerint ,,A tudás vére nem a gyilkosait fogja dicsőíteni, hanem azokat, akik a szavak erejével új világokat teremtenek." valóra vált.