Tanulási hibák kezdő szinten
Nyilvánvaló, hogy amikor az ember elkezd magától újat tanulni, általában elvárja saját magától, hogy az, ha nem is rögtön, de hamar menjen neki. Azért írom így, hogy ,,magától", mert léteznek olyan nyelvek is, amiket nem feltétlenül lehet tanulni itthon csak egyetemen, lásd: norvég nyelv, vagy, valamit még ott sem, lásd: Afrikaans.

A legnagyobb hiba az, hogy egy nyelvet tökéletesen akarunk beszélni. Miért van az, ha magyarban tévesztünk, rosszul írunk valamit, hibásan ejtünk egy szót, kevésbé ostorozzuk magunkat érte, csak azért, mert az anyanyelvünk? Talán nem éppen olyan minden napos a hiba, mint egy idegen nyelv esetében, amit tanulunk, vagy talán kisebbek ezek a hibák az anyanyelvünkön, mint a tanult idegen nyelven? A válasz megkeresése nehéz feladat, érjük be egy ,,attól függ"-el.
Mindazonáltal a legrosszabb egy nyelvtanulás során, amikor magolunk. Egy tanuló rögtön szeretne pár szép mondattal elkápráztatni egy tanárt, vagy az ismerőseit. Ez jól is van így! A ,,köszönöm", a ,,kérem", valamint a ,,Szép napot!" és ,,Jó estét!" mondatok valóban hasznosak, még akkor is, ha nincs amúgy szándékunk az adott idegen nyelvvel. Én például 30 nyelven tudom ezeket. Ez a része nem jelent veszélyt. Viszont, hozhat magával egyet, amit érdemes lenne elkerülni: minden szót meg kell tanulni az adott idegen nyelven. Ez nem igaz! A német némettanáraim szerint egy átlagos anyanyelvű német 800-900 szót használ a mindennapi élet szintjén. Na, most ebből 250 ige, 300 főnév, 250 melléknév, 50 frazéma,-vagyis állandósult szókapcsolat-, 50 idegen szó, ami beépült a nyelvbe egy másikból. Soknak tűnik, de mire idáig elolvastad a bejegyzésem, már ennek a mennyiségnek csaknem felét leírtam. Nem szabad görcsösen ragaszkodni ahhoz, hogy minden szót tudjuk, sem névelő szinten, sem pedig jelentés szinten! Nem lehet az összeset megjegyezni, hisz mindegyiket, mindennap nem fogod tudni használni. Egyszer magammal tettem egy kísérletet, hogy minden nap csak tíz új szót megtanulok. Ez egy hónapban 300 szó. A következő hónapban ez már 600 és 3 hónap után annyi szót tudok, mint egy átlag anyanyelvi?! Nos, szép kis álom. Viszont, ha emlékeznél az első 300 mindegyikére az első hónap végén, a második hónap után már biztosan nem. Fontosak a szavak, ez igaz, ha nincsenek szavak, nem tudsz beszélni, ha nem tudsz beszélni, nem tudsz írni sem, ha nem tudsz írni sem, semmit nem tudsz. Hogyan tanulj szavakat, ha fontosak, elengedhetetlenek egy idegen nyelv szempontjából? Nos, lássunk pár tippet erre:
I. Rendszerben tanulni a szavakat
Itt nem arra gondolok, hogy ma igék, holnap meg főnevek, holnap után pedig melléknevek. Nem. Egy szótanulási-rendszer témája nem erről szól. A rendszert itt témákra értjük. Vegyünk egy helyiséget a házon belül! Mondjuk egy konyhát, ott azért elég sok minden van. Aztán, azon belül már csinálhatsz kis rendszereket, ahogyan neked tetszik, célszerű viszont akkor színekkel dolgozni, ha vizuális típus vagy. Ez a módszer azoknak jobb, akik nem értenek olyan jól hallás alapján szöveget, szavakat. Könnyen felismerheted ezt a fajta vizuális vonalat magadban, ha például sokat mutogatsz, kotonozol, miközben beszélgetsz valakivel, vagy rajzolgatsz, mikor telefonálsz, ilyenek. Tehát, van nekünk egy konyhánk, ez a fő téma, innen sokáig nem megyek se szobába, se fürdeni, mert jó fáradságos munka a szavak tanulása, de nem lehetetlen, lásd például ezzel a módszerrel megkönnyíted a helyzetet, mert rendszer van benne, nem szokatlan, hogy: kés, villa, tál, pohár, szalvéta, sótlan, édes, keserű, sütni, főzni szavak vannak egymás után, hiszen ezek rendre előfordulnak a konyhában. De, ha úgy akarnál szavakat tanulni, hogy ,,építőkocka" meg ,,hátvakaró", na annak nem lenne semmi értelme. Viszont, maradjunk még a konyhában! Hiszen nem csak eszközök, hanem ételek is vannak ott, például kisebb alcsoport lehet még mondjuk a fűszerek, gyümölcsök, és így tovább, és így tovább.
II. A szavakat példamondattal tanuljuk
Nem kell bonyolult doktori disszertációkra gondolni, vagy államesküre! Egyszerűen ,,vedd a kezedbe" azt, amit tudsz és meglátod, először egyszerűbb, majd bonyolultabb mondatok összerakására is képes leszel!
Tegyük fel, hogy naponta te csak három szót akarsz megtanulni. Ezek minden nap egy ige, egy főnév, valamint egy melléknév. Maradjuk a konyhánál! Mondjuk a mai főneved: ,,die Suppe", a mellékneved: ,,lecker" és az ige legyen ,,sein" most.
Ebből rögtön alakíthatsz egy mondatot: Die Suppe ist lecker. - A leves finom.
Az első fázisokban célszerű ilyen, nem túl bonyolult és hosszú mondatokat írni. De, ahogy fejlődöm, ezt egyre inkább megtehetem!
Egy hónap elteltével:
Die Suppe ist lecker, aber ein bisschen salzig. - A leves finom, de egy kicsit sós.
Két hónap elteltével:
Meine Mutti kann Suppe sehr gut kochen. - Anyukám nagyon jól tud levest főzni.
Ezeket a szinteket akár egy hónap alatt el lehet érni, hogy zsigerből menjen, igen. Ezzel pedig színesedik a beszéded, nő a tudásod.
III. Beszélni tudni kell
Eddig olyanokhoz szólt inkább az írásom, akik szeretnének kezdeni valamit a nyelvvel, különösebb gondot pedig nem jelent nekik, hogy megszólaljanak, ha arra kerül a sor, ha hibásan is. Ez sose baj! Minden hiba ajándék! Lomb Katót idézve: ,,Az idegen nyelv az egyetlen dolog a világon, amit hibásan is érdemes tudni." Ez így van. Ellenben tény, hogy vannak, akik önbizalomhiánnyal küzdenek, sokszor magyarul is, holott az az anyanyelve. Az ilyen tanulók idegen nyelven borzasztóan félnek a hibáktól és inkább meg sem szólalnak. Adok az ilyen tanulóknak is egy tippet. Beszélj! De nem akárhogy! Magadban! Igen! Magadtól nem kell félned, ott biztonságban van minden mondatod, semmi reakció és impulzus nem fog érni, ha rontasz. Itt magadat ellenőrzöd. Nekem egy bevett szokásom volt kezdő-csikó koromban, hogy mindent, amit éppen csináltam, elmondtam magamnak németül, bár hozzá kell tegyem, nekem sose volt bajom azzal, ha meg kellett szólaljak. Azon kaptam magam egyszer csak, hogy ezzel a módszerrel, ráállt az agyam arra, hogy kevesebb gondolkodással, egyre jobb mondatokat és hosszabb reakciókat tudjak mondani. Az írás mindig könnyebb, hiszen az esetek többségében ott gondolkozni is van idő. Viszont a beszédre ez egy kiváló fejlesztés. Önbizalmat és tartást ad, aminek után meg mersz majd szólalni is egy bizonyos idő elteltével, légy bármilyen bizonytalan is magaddal szemben!
IV. Foglalkozz vele minden nap
Liszt Ferencnek volt erről egy kiváló mondása, amit a nyelvészek gyakran párhuzamba hoznak a nyelvtanulással is, és, amit én szoktam idézni a diákjaimnak:
,,Ha egy napig nem gyakorlok, észreveszem én.
Ha két napig nem gyakorlok, észreveszi a karmester.
Ha egy hétig nem gyakorlok, észreveszi a zenekar.
Ha egy hónapig nem gyakorlok, észreveszi a közönség."
Ez a négy mondat, valahányszor leírom, vagy mondom, a csontvelőmig hatol, hisz a lényege mi? Ami a hatékony nyelvtanulásnak is. Hogy a semmiből nem lesz semmi! ,,DE NIHILO NIHIL", latinul. Egy nyelvet csak úgy tudunk megtanulni, ha szeretjük, felesleges a ,,nyelvérzék kell hozzá" és a hasonló társadalmi vélekedésekre hallgatni, erő, kitartás, szeretet, esetleg cél vele, ez kell, ennyi. ,,Es gibt nichts, was es nicht gibt!" Ezek visznek előre, de, ha szereted, minden nap foglalkozni is fogsz vele, mert érdekel és érdekelni is fog. Hallgass zenét, nézz filmet, akár felirattal, nézz vlogokat, hallgass hangoskönyveket, olvass sokat idegen nyelven! Minden segít.
V. Légy önmagad
Gyűlölöm a magyar idegen nyelvoktatást. Ha valami, na az nagyon a béka segge alatt van. Semmilyen egyéniséget nem célja kiemelni vagy kinevelni magából, és ez nem első sorban a tanárok, pedagógusok hibája, hanem azé, aki ezt így, nagyon okosan egy irodában kitalálta. Nincs egyéniség. Pedig hidd el, a harmadik ,,meiner Meinung nach..." kezdetű mondat után, senkit nem fog érdekelni a mondandó. Az első személy, amikor használja, érdekesen hangzik, a másodiknál még elmegy, a harmadik, negyedik ember, aki szintén így kezdi, már halálra unja magát az osztály, és a vizsgán is a vizsgabiztosok. ,,Ich denke so...", néha egy kis változtatás mennyivel jobban hangzik, máris nem könyököl senki az asztalon, hogy megint ezt mondja a 100. ember is, hanem felcsillan a szeme, hogy: ,,Oh, ő ilyet is tud?!"
Tehát, amikor csak teheted, légy önmagad, ne érdekeljen, ki, mit, hogyan mondott előtted, csak az számít, hogy Te ki vagy, egy idegen nyelv, mindig egy új stílus is, építsd ezt fel magadban és ne egy akarj lenni a sokból, hanem sokból egy, aki meglépte azt, amit a többi nem mert, nem akart, vagy nem tudott.
VI. Nem megtanulhatatlan
Sok kezdő tanuló a közvélekedésekre hallgatva, miszerint nehéz a német nyelv, elbizonytalanodik még abban is, hogy az apa biztosan hímnemű lesz-e. Ennél súlyosabb hiba nincs is, talán. Mert itt a kezdő tanuló nem, hogy megszólalni, tanulni nem mer majd elkezdeni. Én anno szintén nem értettem meg a logikát. Mivel viszont megbukni meg úgy nem volt kedvem, ezért rászántam egy délutánt, leültem és megtaláltam. Nem úgy álltam neki, hogy sose fogom tudni megtanulni, hanem, hogy most csak azért is. Valakinek zenehallgatással, valakinek olvasással, filmnézéssel megy egy idegen nyelv. Én rájöttem, hogy először a grammatikai összefüggéseket kell megértsem, és kell megvizsgáljam, minden szemszögből, aztán onnantól határ a csillagos ég. A nyelvben pedig az a legszebb, hogy kifogyhatatlan tárháza van, minden nap tanulunk valami újat, legyen az egy szó, szerkezet, közmondás. A lényeg, hogy ne mételyezzen meg bennünket, hogy nem lehet megtanulni. Akkor soha senki se tudná elsajátítani, se külföldi, se anyanyelvi.